Thursday, May 10, 2012

Planes, Trains, And Automobiles

We went on a field trip today.  Was it fun for the kids?  Did I have to drive really far on an almost empty gas tank?  Am I wiped out for no good reason?

Yes to all of the above.  Filled up the tank on the way home - 71 dollars.  Just in case you (you, meaning Larry) were wondering what I do with all our money...

We could reduce our dependence on gasoline, you know.  We could walk places, say, instead of taking the car.  Good for our bodies, good for the earth.... 

Oh, wait, we already do that

We could sell our townhouse and move into the city, near trains and buses.  Abandon the wasteful suburban lifestyle, as it were....

Oh, wait, we ARE near buses and trains. 

I could just stay home all day, every day.

Right, like that's going to happen.  You know what?  I'll pay my 70 dollars every two weeks and be happy about it.  Some luxuries are just worth the money.





[minivan image: Car Scoop]
[gas pump image: Montgomery Advertiser]

Pin It

10 comments:

  1. I can't even think about how much money I spend on gas. I just close my eyes and pump.

    ReplyDelete
  2. One of the bonuses of living south of the border is that gas is about $1.50 cheaper per gallon. I'm not looking forward to paying those high prices again. But like you, I'll pay it for the freedom to leave the house whenever I want to.

    ReplyDelete
  3. I recently spent $96 to fill up our truck to take younger son to a bike race. Why are the races always 4 hours away? I think the bike rack for the economy car will pay for itself in a few races.

    ReplyDelete
  4. I think that, too, when I look at my transportation expenses.

    ReplyDelete
  5. Or you could have bought our house when we moved and lived out in the pseudo-country where you couldn't walk anywhere. We had to fill the tanks weekly.

    My husband complains about the traffic noise he can hear in our yard. What traffic noise? We live in a moderate-size city, sure there's traffic noise! But we also bike and walk to a lot of places instead of driving. There's always a trade-off.

    The 21yo son bought a 22yo car for $50. It costs him that much to fill the tank each time, but it seems to run well so I guess it was a bargain.

    ReplyDelete
  6. Try driving a 15 passenger chevy van. 32 gallon gas tank, 15 mpg if I drive between 55 and 60 mph on the highway. Otherwise around 12 mpg driving in northern virginia/dc area. There is a reason I usually take my 2006 camry places, unless I have more than 4 kids with me. ;)

    ReplyDelete
  7. Wow, gas must be expensive where you are! My husband's SUV takes about $50, and my corolla takes about $35. But we live outside of town, and I have to fill up every week, so I guess it comes out about the same as yours in the end.

    ReplyDelete
  8. i live in japan and the other day i filled up our little k-car...i paid 158 yen (which is about $1.50)....for a liter. A LITER!! (1 liter = 3.79 gallons!!) good thing it's a K and doesn't hold very much AND....i can drive about 10 days on that(which is why we bought it in december).
    the thing is....people will ask "how do you pay that???" and my answer is.....i just don't think about it. i have to drive (i teach in different places all over the city) ...i really have no other option--the bus and streetcars would work if my classes were all close together. it's like so many other things, it's all pretty relative.
    and just for the record....i'm a bit more than jealous over, even the expensive, prices of gas in the States.
    sigh.
    debbie....working really hard to NOT think about it.
    (^-^)

    ReplyDelete
  9. To clarify, I'm thinking Deb meant to say that 1 gallon = 3.785 liters. That means that her gasoline costs...give me a minute, here...let's see...approximately $5.70 a gallon.

    But Japan is smaller, so I think the traveling expenses even out.

    ReplyDelete
    Replies
    1. AnonymousMay 14, 2012

      Current exchange rate is 80 yen to the dollar, which means 158 yen is $1.98, which means the price per gallon is $7.48. (if someone gets one conversion in a math problem wrong, check all the math).

      Delete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin